Orden muborak Ustoz!
2020 yilning 30-sentyabr kuni “Hilton” halqaro kongresslar saroyida “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” ga bag‘ishlab o‘tkazilgan tantanali yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga muvofiq institutimiz “Qishloq xo‘jalik mashinalari” kafedrasi professori Shoumarova Muxayo Shoumarovna mamlakatimizning yuksak mukofoti “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofotlandi. Shoumarova Muxayo 1939 yil Toshkent shahrida tug‘ilgan, millati o‘zbek. 1961 yil Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash injenerlari institutini bitirgan. 1961-1973 yillarda O‘zFA Mexanika institutida aspirant, so‘ngra katta ilmiy xodimi, 1971 yili o‘zbek ayollari ichidan birinchi bo‘lib texnika fanlari nomzodi ilmiy darajasini olgan. 1973 yildan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti “Qishloq xo‘jaligi mashinalari” kafedrasi katta o‘qituvchisi, dotsenti, professori lavozimida faoliyat yuritib, 56 yil davomida shu kafedrada o‘qituvchi sifatida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. 1979 yil unga dotsent ilmiy unvoni berilgan. M.Shoumarovaga 2001 yili TIQXMIIda hizmat ko‘rsatgan dotsent, 2009 yil professor unvoni berilgan.
M.Shoumarova xamkasblari bilan hamkorlikda paxtachilikda, dehqonchilikda, issiqxonalarda, bog‘dorchilikda, asalarichilik va pillachilikda ishlatiladigan qishloq xo‘jaligi mashinalari bo‘yicha oliy ta’lim uchun 250 dan ortiq ilmiy, metodik ishlar, risolalar va 6 ta fan bo‘yicha darslik va qo‘llanmalar chop ettirgan. 2002 yil Qishloq xo‘jaligi mashinalari fanidan o‘zbek tilida ilk bor tayyorlangan adabiyoti darslik sifatida Respublika tanlovida faxriy 1 o‘rinni olgan. Hammualliflikda kollejlar uchun yozgan “Qishloq xo‘jaligi mashinalari” darsligi 2005-yil Respublika tanlovida birinchi o‘rinni, oliy ta’lim uchun yozgan darsligi 2009-yil ikkinchi o‘rinni egallagan.
M.Shoumarova ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarda, o‘quv tarbiyaviy ishlarda xam faol ishtirok etib kelmoqda. Talabalar ongiga vatanparvarlik va o‘z xalqiga muhabbat xissini singdirish, o‘zgarayotgan respublikamiz porloq kelajagiga ishonch tuyg‘ularini singdirishga erishmoqda. M.Shaumarova Oliy ta’lim muassasasida ishlab, o‘zining olloh bergan fazilatlarini, imkoniyatlarini yorqin ochib, yoshlar uchun o‘rnak bo‘ladigan mohir ustoz darajasigacha yetib elga tanilgan olimadir. U bilim va mahoratini talabalar va yosh o‘qituvchilar orasida o‘ta ma’noli, ma’naviy-ma’rifiy ishlarni, ya’ni o‘zbek xalqi ulug‘ ajdodlari qoldirgan boy meroslarining mohiyatini tushuntirish bo‘yicha har xil tadbirlar olib borgan.
M.Shaumarova bilimdon tadqiqotchi, o‘ziga hamda hamkasblariga nisbatan o‘ta talabchan O‘zbekistonda birinchi mexanizator olima ayoldir. O‘z kasbiy mahoratini oshirish ustida uzluksiz ishlaydigan, kamtarin mehnatsevar inson, yoshlarning g‘amxo‘r murabbiysi, Vatan farovonligi yo‘lida tinimsiz mehnat qilayotgan jonkuyar shaxs. M.Shaumarova Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi va Qishloq xo‘jaligi vazirligi faxriy yorliqlari, Mustaqilligimizning 10 va 20 yilligi ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan. Professor M.Shaumarova Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti professor-o‘qituvchilari va talabalar orasida katta hurmatga sazovor, kamtarin shu bilan birga talabchan ustoz-murabbiydir. Ustozni davlatimizning yuksak mukofoti “Mehnat shuhrati” ordeni bilan taqdirlanganligini samimiy tabriklab, mustahkam sog‘lik va munosib shogirdlar tayyorlashdagi faoliyatlarida zafarlar tilab qolamiz.

Поздравляем с орденом!
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан 30 сентября 2020 года во Дворце международных конгрессов «Hilton» на торжественном собрании, посвященном Дню учителей и наставников, профессор кафедры сельскохозяйственной техники Шоумарова Мухаё Шоумаровна была награждена высшей наградой нашей страны - орденом «Меҳнат шуҳрати». Шоумарова Мухаё Шоумаровна родилась в 1939 году в городе Ташкенте, узбечка. В 1961 году окончила Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. С 1961 по 1973 годы была аспиранткой Института механики АН РУз, затем старшим научным сотрудником, в 1971 году защитилась и получила степень кандидата технических наук. С 1973 года работает старшим преподавателем, доцентом, профессором кафедры сельскохозяйственной техники Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, где проработала преподавателем 56 лет. В 1979 годй ей было присвоено звание доцента. В 2001 году Шоумарова М. была удостоена звания заслуженного доцента ТИИИМСХ, в 2009 году - профессора.
В сотрудничестве с коллегами Шоумаровой М. подготовлены и опубликованы более 250 научных, методических работ, учебников и учебных пособий по 6 предметам по сельскохозяйственной технике, применяемой в хлопководстве, сельском хозяйстве, тепличном хозяйстве, садоводстве, пчеловодстве и шелководстве. В 2002 году в республиканском конкурсе по сельскохозяйственной технике учебник на узбекском языке был удостоен почетного 1-го места. Шоумарова М. является соавтором учебника для колледжей «Сельскохозяйственная техника», занявшего 1-ое место в республиканском конкурсе, проходившем в 2005 году, и учебника для вузов, занявшего 2-ое место в 2009 году. Шоумарова М. принимает активное участие в духовно-просветительских мероприятиях, а также в воспитательной работе. Она прививает студентам чувство патриотизма и любви к своему народу, чувство уверенности в светлом будущем нашей Родины.
Шоумарова М. - первая женщина-механик в Узбекистане, очень требовательная к себе и своим коллегам. Это скромный и трудолюбивый человек, который постоянно работает над повышением своего профессионального мастерства, заботливый наставник молодежи, человек, неустанно трудящийся на благо Родины. Шоумарова была награждена почетными грамотами Министерства высшего и среднего специального образования и Министерства сельского хозяйства. За активное участие в социально-экономическом развитии Республики Узбекистан ей были вручены памятные знаки в связи с 10-й годовщиной и 20-й годовщиной независимости нашей страны. Искренне поздравляем Шоумарову М.Ш. с высшей наградой нашей страны - орденом «Меҳнат шуҳрати», желаем ей здоровья и успехов в работе.